РОМАН КОФМАН

РОМАН КОФМАН

Головний диригент
Головний диригент - РОМАН КОФМАН

Роман Кофман народився в Києві у 1936 році. Закінчив Київську державну консерваторію імені П.І.Чайковського (нині – Національна музична академія України імені П.І.Чайковського) по класу скрипки (1961 рік) та оперно-симфонічного диригування (1971 рік). Як диригент, виступав із найвідомішими оркестрами республік колишнього Радянського Союзу а також багатьох країн світу – США, Німеччини, Канади, Франції, Великої Британії, Мексики, Данії, Польщі, Японії, Китаю, Кореї, Іспанії, Австрії, Швейцарії, Бельгії та інших.
З 1990 року – головний диригент Київського камерного оркестру Національної філармонії України. За ці роки оркестр під його керуванням зробив великий крок у своєму розвитку, демонструючи блискучу професійну майстерність, високу виконавську культуру, неординарність і смак у виборі концертного репертуару, з великим успіхом репрезентував українське музичне мистецтво в багатьох країнах світу. Концертний репертуар диригента складає понад 700 творів авторів різних епох і стилів. Особлива заслуга митця в активній пропаганді сучасної української музики (В.Бібік, Л.Дичко, І.Карабиць, Л.Колодуб, О.Костін, Ю.Ланюк, Г.Майборода, В.Пілютіков, В.Польова, В.Рунчак, В.Сильвестров, М. Скорик, Є. Станкович, А.Штогаренко, О.Щетинський та інші).
Роман Кофман – талановитий вчитель, письменник і композитор. Він – професор кафедри диригування Національної музичної академії України імені П.І.Чайковського. Педагогічна діяльність Романа Кофмана яскрава і плідна. Серед його учнів – народний артисту України Микола Дядюра (головний диригент Академічного симфонічного оркестру Національної філармонії України, диригент Національної опери України імені Т.Г.Шевченка), заслужений діяч мистецтв України Ігор Палкін (диригент Академічного симфонічного оркестру Національної філармонії України), заслужений діяч мистецтв України, доктор мистецтвознавства Герман Макаренко (диригент Національної опери України імені Т.Г.Шевченка), заслужений артист України Олександр Долинський (художній керівник і головний диригент Донецького симфонічного оркестру), Айдар Торибаєв (художній керівник і головний диригент Академічного симфонічного оркестру Львівської обласної філармонії), Богдан Пліш (диригент Національної опери України імені Т.Г.Шевченка, художній керівник і головний диригент камерного хору «Кредо») та інші. Книга Романа Кофмана «Навчання диригента. Психологічні елементи» використовується, як навчальний посібник з курсу диригування, в численних консерваторіях і університетах світу.
Роман Кофман – автор багатьох творів для симфонічного і камерного оркестрів, хорових творів, музики до кінофільмів і театральних вистав у театрах Києва (Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка, Національний академічний театр російської драми імені Л.Українки), Москви (Московський театр імені М. Гоголя), Санкт-Петербургу (Санкт-Петербурзький академічний драматичний театр імені В.Ф. Коміссаржевської), Сімферополя (Кримський академічний російський драматичний театр імені М.Горького). Він також автор книг «Нюанси» (Вірші. Проза. Драматургія, 1993), «Лицо земли» (Поэзия, 1996), «Книга небытия» (2004), «Дирижер и оркестр, или 100 ненужных советов молодым дирижерам» (2009).
З 2003 по 2008 рік Роман Кофман працював в м.Бонн (ФРН), де був художнім керівником Боннського симфонічного оркестру та Боннської опери. Він – перший український диригент, якого було запрошено керувати західноєвропейським оперним театром. Подією світового значення став запис усіх симфоній Д.Шостаковича Боннським симфонічним оркестром імені Бетховена на чолі з Романом Кофманом. В 2007 році він отримав одну з найпрестижніших світових музичних премій «Ехо-класик» за кращий запис року, який присуджується в різних музичних жанрах. Разом з ним цю премію одержали такі генії світової музики, як Даніель Баренбойм, Саймон Реттл, Маріс Янсонс, Еса-Пекка Салонен. Англійський каталог Penguin Guide, який визначає шість кращих записів кожного твору, одноголосно визнав виконання Сьомої симфонії Д.Шостаковича у записі Боннського симфонічного оркестру під орудою Р.Кофмана кращим у світі.
Великою мистецькою подією у культурному житті України стали авторські цикли концертів: «Роман Кофман та його друзі» (1996-1997 роки), «Всі симфонії Ф. Шуберта» (2007-2008 роки), «Великі імена», «Всі симфонії В.А. Моцарта» (2009-2010 роки), «Український авангард» (2009-2010 роки).
Величезний вклад Романа Кофмана у розвиток українського мистецького життя полягає у тому, що вперше в Україні протягом одного концертного сезону були виконані всі 41 симфонії В.А.Моцарта. Більшість із них ніколи не звучали на українській сцені і не були відомі нашим слухачам.
Цикл «Український авангард» був замислений Романом Кофманом як своєрідна творча майстерня для молодих українських композиторів, виконавців, диригентів. Завдяки Роману Кофману молоді вітчизняні композитори мали змогу почути свої твори на найкращій сцені країни – Колонному залі імені М.В.Лисенка у виконанні одного із кращих камерних оркестрів Європи – Київського камерного оркестру. Всі авторські цикли концертів: «Великі імена», «Всі симфонії Моцарта», «Український авангард» мали величезне значення у культурному і мистецькому житті України, зробили вагомий внесок у розвиток української виконавської школи, відкрили нові для українського слухача сторінки європейської та української музики, пропагуючи найкращі здобутки світової музичної культури.

Найближчі події